"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sözcükte Yapı Konu Anlatımı

Sözcükte yapı Türkçedeki en kapsamları konulardan biridir. Kökler, ekler, gövdeler ve yapı bakımında kelimeler bu konunun içinde bulunur. Sözcükler bir dilin en temel taşlarından biridir. Sözcükler cümleleri, cümleler, paragrafları, paragraflar, bir yazıyı, yazılarda hikaye, roman, şiir gibi eserleri meydana getirir. Bu yüzden sözcüklerin yapısını bilmek oldukça önemlidir.

Sözcükte yapı konusunu anlatmadan önce terimleri kısa bir şekilde açıklayalım isterseniz:

Kök

Bir sözcüğün anlamlı en küçük parçasıdır. İsim kökü, fiil kök, sesteş kökler, ortak kökler olmak üzere dörde ayrılır. İsim kökü varlıkları, duyguları ve kavramları belirten en küçük yapıdır. Fiil kökleri, iş, oluş, hareket bildiren köklerdir. Sesteş kökler, yazılışları aynı anlamları farklı olan kökler olup, ortak kökler ise hem isim hem de fiil olarak kullanılabilen köklerdir.

Gövde

Gövde yapım eki almış sözcüklere verilen isimdir. İsim ve fiil gövdeleri olmak üzere ikiye ayrılır. Gövdeler aynı zamanda türemiş kelimelerdir.

Ekler

Eklerin tek başına bir anlamı yoktur. Bir sözcüğe eklendiği zaman anlam kazanırlar. Sözcüklerin cümle içindeki görevlerini belirtmek için de kullanılır. Yapım ekleri ve çekim ekleri olarak ikiye ayrılır. Çekim ekleri de kendi içinde isim çekim ekleri ve fiil çekim ekleri olarak ikiye ayrılır.

Yapı Bakımından Sözcükler

Sözcükler yapı bakımından üç gruba ayrılırlar. Bunlar basit,türemiş ve birleşik kelimelerdir. Basit sözcükler yapım eki almamı, kelimelerdir. Basit kelimeler isim çekim eklerini alabilirler. Türemiş sözcükler yapım eki almış sözcüklerdir. Birleşik kelimeler ise iki kelimenin bi araya gelmesiyle oluşna yeni anlamlı kelimelerdir.

Sözcükte Yapı Konu Başlıkları

Sözcükte yapı konusu oldukça kapsamlı bir konu olduğu için, konu anlatımını başlıklar halinde yapacağım. Hem konunun daha rahat anlaşılması hem de yazıların uzun olup sizleri sıkmaması için başlıklar halinde anlatmak daha yararlı olacaktır. Aşağıdaki konu başlıklarına tıklyarak konu anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir